4 TEMAT KOMPLEKSOWY: BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA I dzień Temat dnia: DROGA DO PRZEDSZKOLA Propozycja wpisu w dzienniku zajęć: I. „Moja droga do przedszkola” – swobodne wypowiedzi dzieci na podstawie ilustracji oraz własnych doświadczeń. Zwrócenie uwagi na różne oznaczenia przejścia dla pieszych.

Scenariusz zajęć w grupie 6-latków Temat: „ZABAWA KOLORAMI” Cel główny: rozwijanie wrażliwości zmysłów na bodźce estetyczne Cele operacyjne: dziecko......... - określa kolory podstawowe i pochodne - aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach - wypowiada się na określony temat - interpretuje muzykę ruchem Metody: czynna- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń percepcyjna- oparta na bezpośrednim spostrzeganiu i przeżywaniu słowna- opowiadanie, rozmowa Formy: praca z całą grupą, indywidualna praca dzieci przy stolikach Środki dydaktyczne: kolorowa folia, chustki-apaszki, nagranie magnetofonowe, karta pracy dla każdego dziecka, kredki Przebieg zajęć: „Jesteśmy już w przedszkolu, więc przywitajmy się, podajmy prawą rękę i uśmiechnijmy się”. Witamy wszystkich, którzy..... – mają kucyki, mają coś czerwonego w ubraniu, mają dziś dobry humor, wstali dziś z łóżka lewą nogą. o kolorowym lustrze (wg pomysłu B. Staniczek)- opowiadanie „Dawno, dawno temu był sobie kolorowy zamek, a w tym kolorowym zamku mieszkała wesoła królewna. Zawsze miała dobry humor. Zgadnijcie dlaczego? Miała ona czarodziejskie lustro z kolorowymi szybkami. Kiedy spoglądała do lustra wszystko stawało się wesołe i kolorowe. Aż pewnego dnia lustro rozbiło się na tysiące kawałków, a kolorowe szybki z lustra rozproszyły się po całym świecie. Królewna posmutniała, ale tylko na chwilę, gdyż pomyślała, że teraz miliony dzieci będą mogły patrzeć przez kolorowe szybki i będą miały zawsze dobry humor. Znowu była wesoła, chociaż nie miała już lustra. Ludzie na całym świecie znajdowali kolorowe szybki z rozbitego lustra. Kto przez nie spojrzał, widział, że świat jest kolorowy i wesoły” na temat treści bajki: - zastanówcie się czy tak naprawdę kolorowe szybki są nam potrzebne by być wesołym?- dlaczego? – czy szybki były potrzebne królewnie? –dlaczego? kawałków kolorowej folii- szybek. Dzieci oglądają przez nie świat, wymieniają się z kolegami, łączą dwa kolory naraz, określają powstałą w ten sposób barwę. Opowiadają o swoich spostrzeżeniach. kolorowych motyli z apaszkami ( Moment musical. Fr. Schubert) 6. Praca indywidualna przy stolikach- malowanie farbami plakatowymi n/t "Świat widziany przez kolorową szybkę" 7. Wspólne oglądanie prac dzieci, przygotowanie wystawy. (E. Sendela) SCENARIUSZ ZAJĘĆ Opracowanie: Aneta D. Grupa: 3-4- latki TEMAT: Dobre maniery – list od wróżki Delicji. Cel ogólny: Poszerzenie wiadomości na temat odpowiedniego zachowania w określonych sytuacjach, Posługiwanie się mową, słuchanie i rozumienie mowy dorosłych, Prezentacja własnych poglądów. Cele szczegółowe: (dziecko) Potrafi z zaciekawieniem wysłuchać czytanego przez nauczyciela treści listu, Współdziała podczas zabawy ,,Czary – Mary’’, Reaguje na polecenia nauczyciela, Wie, co znaczą słowa ,,złe i dobre maniery’’, Odpowiednio segreguje prezentowane zachowania na te dobre i złe, Formułuje prawidłowo wypowiedź, Chętnie i śmiało prezentuje własny pogląd na temat zachowania się w określonych sytuacjach, stara się go odpowiednio uzasadniać, Czerpie przyjemność z otrzymanej nagrody. Metody: Czynne – uczestnictwo w zabawach ruchowych. Słowne – wypowiedzi dzieci na temat odpowiednich manier. Oglądowe – oglądanie paczki otrzymanej od wróżki, obrazków dotyczących odpowiednich manier. Formy pracy: Z całą grupą i indywidualna. Pomoce: Paczki i listy od dobrej wróżki, Obrazki przedstawiające określone sytuacje związane z zachowaniem dzieci, Dwa kuferki: zielony – ilustrujący dobre maniery, czerwony – ilustrujący złe maniery, Muzyka z płyt CD, Czarodziejska różyczka, ,,złote klucze’’ dla każdego dziecka, Karty do pracy indywidualnej przy stolikach, Kredki. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Powitanie. Otrzymanie przesyłki od dobrej wróżki Delicji (paczka i list). Wysłuchanie treści listu– krótka rozmowa na temat znaczenia powiedzeń – złe i dobre maniery. Treść listu od dobrej wróżki Delicji Drogie dzieci Zwracam się do Was z ogromną prośbą, bo tylko Wy mi możecie pomóc. Moja siostra – zła Wróżka Cytryna zabrała z mojej krainy ,,Dobrych Manier’’ trzy czarodziejskie klucze, które zamykały przesłany do Was zaczarowany czerwony kuferek. W kufrze tym znajdowały się uwięzione ,,złe maniery’’. Cytryna – moja siostra chce zaczarować wszystkie dzieci tak, aby stały się niegrzeczne, aby nigdy się nie śmiały, nie bawiłyby się zgodnie, krzyczały, hałasowały oraz źle się zachowywały. Dzieci, czy Wy chciałybyście się tak zachowywać? Chyba nie, prawda. Słyszałam od Waszej Pani, że jesteście bardzo grzecznymi przedszkolakami, dlatego proszę Was o pomoc. Odnajdźcie ,,złe maniery’’ i ukryjcie je w czerwonym kufrze, jak Wam się to uda otrzymacie ode mnie nagrodę. Tylko uważajcie, bo czyha na Was wiele niebezpieczeństw. Proszę pomóżcie. Dobra Wróżka Delicja 3. Zabawa ruchowa ze śpiewem ,,Czary – Mary’’. Treść piosenki: Czary-Mary Czary-Mary Uuuu.. (bis) Hokus, pokus. Kszsz… Kszsz… (bis) Pomożemy dziś wróżce Delicji. Hokus, pokus Kszsz… Kszsz… (bis) Pomożemy dziś wróżce Delicji. 4. Prezentacja ilustracji ze złym i dobrym zachowaniem dzieci, segregowanie ilustracji na te, które są warte naśladowania (zielony kuferek) i te, których dzieci nie powinny powielać (czerwony kuferek). Prezentacja własnych poglądów dzieci na powyższy temat. 5. Zabawa ruchowa ,,Wycieczka do krainy złej wróżki Cytryny’’. Segregowanie obrazków na te przedstawiające dobre zachowani i te złe. Umieszczane ich w odpowiednich zbiorach (kuferkach). 6. Otrzymanie kolejnej przesyłki od dobrej wróżki Delicji. Wysłuchanie podziękowania za okazaną pomoc. Otrzymanie nagród w postaci zawieszek – złote klucze zamykające złe maniery. 7. Praca indywidualna przy stolikach ,,Zaznacz, jakie to zachowanie’’. 8. Podsumowanie zajęć, wypowiedzi dzieci na temat przeżytej przygody. Opracowała: Aneta Doroz

Scenariusz zajęć otwartych dla Rodziców opracowanie: dr Anna Krzywicka-Ustrzycka Przedszkole Publiczne nr 54 w Opolu Temat: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RODZIN Termin: maj Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne Grupa wiekowa: 4 i 5 latki Forma zajęć: - indywidualna; - zbiorowa; - w podziale na grupy Cel główny: - wspólne obchodzenie Międzynarodowego Dnia Rodzin Cele szczegółowe

Temat kompleksowy: Poznajemy cztery pory roku. Temat zajęcia: Wiosenne dni. Cele ogólne: – próby określania pory roku na podstawie opisu słownego, oraz oglądanych ilustracji, – rozpoznawanie pór roku na podstawie charakterystycznych cech np.: jesień – kolorowe liście, – wdrażanie do pracy w małych zespołach, – zachęcenie rodziców do wspólnej zabawy dziećmi, – wzmacnianie więzi emocjonalnej dzieci z rodzicami i nauczycielem, Cele operacyjne: – dziecko wykazuje dużą wiedzę na temat wiosny, – chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczycielkę (wypowiada się całymi zdaniami), – dziecka prawidłowo wykonuje czynności związane z określonym hasłem, sygnałem, – ćwiczy analizę i syntezę wzrokową, – rozwija umiejętność rytmicznego poruszania się, – potrafi posługiwać się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 5, – potrafi współpracować w grupie. Formy pracy: Indywidualna, zespołowa, praca z całą grupą. Metody pracy: Słowna, oglądowa, czynna. Pomoce: „Dni wiosenne” – wiersz ( słowa A. A. Milne / Irena Tuwim ), ilustracje z odpowiednimi słowami do wiersza, piosenka „Maszeruje wiosna”, magnetofon, kwiat z bibuły, symbole pór roku na ilustracjach, ilustracje przedstawiające cztery pory roku, kwiaty z różną ilością płatków, sylwety motyli, emblematy cyfr 1-5, pocięty obrazek (29 sztuk), kartki papieru, farby, pojemniki z woda, ściereczki do wycierania. Przebieg zajęcia: 1. Powitanie dzieci i rodziców – zabawa na rozpoczęcie. ,,W kole wszyscy już stoimy Każdy czyjąś rękę trzyma I dzień dobry już mówimy Tak zabawa się zaczyna.” 2. „Dni wiosenne” – wiersz ( słowa A. A. Milne / Irena Tuwim ). Ach, motylki już fruwają, dni wiosenne przybywają, rybki w stawie się pluskają plim i plum i plim i plum Turkaweczka w lesie grucha, brzęczy pszczółka, bzyka mucha Kumka żaba i ropucha kum, kum, kum, kum Wystrzeliły kwiatów pąki. Ćwirlą pliszki i skowronki. Wiosna dzwoni w leśne dzwonki din, din, din, din. Świat się śmieje razem z Misiem, pachną kwiatki, łąk strojnisie, i chrabąszcze zleciały się z prawie wszystkich świata stron. traw wyjrzały już pierwiosnki, w gaju śpiewa wdzięczne piosnki muzykalny i beztroski, muzykalny słowik – zuch. Aż z radości krowa grucha, ryczy pszczoła, kumka mucha, a Puchatek w słońcu pucha, puch, puch, puch. Rozmowa kierowana na temat treści wiersza. Nauczycielka – Powiedzcie proszę, po czym poznajecie, że zbliża się wiosna? Jakie są jej charakterystyczne cechy? Ø „Słucham mojego słowa”- zabawa dydaktyczna. Zabawa ćwiczy uważne słuchanie i refleks. Wielkość grupy zależy od długości wybranego tekstu. Nauczyciel wybiera tekst do czytania. Każde dziecko i rodzic otrzymuje swoje słowo na przydzielonej karteczce (jeśli dzieci nie potrafią czytać, nauczyciel daje odpowiednią ilustrację). Nauczyciel czyta tekst wiersza a dzieci słuchają uważnie. Jeśli dziecko usłyszy przydzielone mu “jego słowo” (ilustrację), szybko podskakuje razem z rodzicem. Po przeczytaniu całego tekstu wszystkie dzieci i rodzice powinni przynajmniej raz skoczyć. Ø „Czego nam brakuje?” – zabawa dydaktyczna. Plan sytuacyjny: – dzieci i rodzice siedzą półkolem na dywanie, – nauczycielka recytuje im wiersz i prosi, aby wybrane dzieci położyły odpowiednie ilustracje na środku dywanu, – prosi, by dzieci przyjrzały się tym ilustracjom, – wybiera chętne dziecko, które staje tyłem do ilustracji, – po minucie zasłania ilustrację (lub robi to inne chętne dziecko) i prosi o odwrócenie się przodem do ilustracji, – pyta dziecko: Czego nie ma? Jakiej ilustracji brakuje? – następnie poleca: Poszukajcie w sali przedmiotów, które widzieliście na obrazku. 3. Rytmiczny marsz po obwodzie koła przy piosence wiosennej. Dzieci i rodzice inscenizują ruchem treść piosenki. Wybrane dziecko jest „wiosną”. Chodzi wokoło dzieci i rodziców (którzy kucają) z kwiatem trzymanym w dłoni. Kogo dotknie kwiatem ten „rozkwita”. MASZERUJE WIOSNA Tam daleko gdzie wysoka sosna, maszeruje drogą mała wiosna Ma spódniczkę mini, sznurowane butki i jeden warkoczyk krótki. Ref. Maszeruje wiosna i ptaki wokoło lecą i świergocą głośno i wesoło Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat gdy go w górę wznosi zielenieje świat. Nosi wiosna dżinsową kurteczkę, na ramieniu mała torebeczkę Chętnie żuje gumę i robi balony a z nich każdy jest zielony Ref. Maszeruje ….. Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas, każda trawka chce być już zielona Gdybyś zapomniała inną droga poszła , zima by została mroźna. Ref. Maszeruje……………… 4. „Pory roku” – zabawa dydaktyczna. – dzieci i rodzice siadają w kole. Na środku dywanu rozsypane są różne symbole pór roku oraz cztery ilustracje przedstawiające cztery pory roku, – nauczycielka dzieli dzieci i rodziców na cztery zespoły, – zadaniem poszczególnych zespołów jest odnalezienie konkretnych symboli pory roku, którą przydzieliła im nauczycielka i umieszczenie ich obok ilustracji pór roku, – dzieci, po zakończeniu zadania, mówią jakie symbole wybrały i dlaczego i sylabizują każdy z nich. Ø „Wyskacz wyraz” – zabawa dydaktyczna. – pełna ruchu zabawa pozwala ćwiczyć wiele umiejętności językowych, np. literowanie, sylabizowanie, ortografię, – reguły zabawy są bardzo proste i wymagają krótkiego tylko przygotowania. W zależności od tego, jaką umiejętność chcemy z dziećmi ćwiczyć można się bawić i wyskakiwać: – litery – sylaby (pasujących do przygotowanych wyrazów) – trudności ortograficzne (np. z u-ó, rz-ż, h-ch, ń-ni, itp.), – w tej wersji zabawy nauczyciel prosi dzieci o rytmiczne wyskakiwanie (sylabizowanie) wybranych wyrazów – ilustracji. Zabawa muzyczno – ruchowa „ Wiosenna Wycieczka”. – zadaniem dzieci jest reagowanie ruchem na muzykę i polecenia nauczyciela. Zabawa matematyczna „ Kwiaty i motyle”. – nauczyciel rozdaje dzieciom kwiaty z różną liczba płatków, dzieci układają kwiaty z części i liczą liczbę płatków. Po przeliczeniu dobierają sylwetki motyli, tak aby było ich tyle samo co płatków. Następnie dobierają odpowiednia cyfrę. Zabawa ruchowa z elementami skoku „ Żabie skoki”. – dzieci – Żabki stoją po jednej stronie sali, ich zadaniem będzie skakać jak najdalej, aż do wyznaczonego miejsca. Zabawa „ Puzzle”. – nauczyciel rozdaje każdemu dziecku pocięty obrazek, jego zadaniem jest złożenie go w całość. Zabawa ruchowo – naśladowcza „ Banga”. Praca plastyczna „ Nasz motyl”. – Nauczyciel zaprasza rodziców wraz z dziećmi do wykonania motyla. – Zadaniem będzie odbić do narysowanego tułowia swoje ręce zaznaczając, iż maja to być ręce i dziecka i rodzica. Opracowała: Joanna Gawron, Iwona Stefaniuk, Przedszkole Niepubliczne „Tęczowy Zakątek” w Legnicy.

WIERSZ „DZIEŃ NAUCZYCIELA”. Na niebie jasne słonko świeci, na dworze jesień w krasie barw. Październik złotem dziś powitał Nauczyciela Dzień. Kochane, drogie Panie, bardzo prosimy byście dziś. O wszystkich troskach i kłopotach zapomniały, choć na kilka chwil. My zaśpiewamy Wam piosenkę, w której zawierać będzie się.
Scenariusz zajęcia Temat zajęcia: Dary lasu. Oddział przedszkolny: 3-4 latki, liczba osób 12-15 Cele ogólne: – zapoznanie dzieci z darami lasu przy wykorzystaniu 5 zmysłów Cele operacyjne, dziecko : – wypowiada się na temat ilustracji lasu – wymienia czym charakteryzuje się las -rozpoznaje za pomocą zmysłów dary lasu – wskazuje i nazywa dary lasu -prawidłowo dzieli na sylaby wyrazy i przelicza je -uczestniczy w zabawach ruchowych proponowanych przez nauczyciela Metody: – oglądowa – czynna -słowna Formy pracy: – z całą grupą – indywidualnie Środki: ilustracje lasu, igły drzew iglastych, liście drzew , szyszki, żołędzie, gałązki drzew, kamyczki, saszetki zapachowe (zapach sosny, poziomki, konwalii…), konfitury lub żywe okazy poziomki, jagody, nagranie z odgłosami lasu, napis do globalnego czytania „Las” , nagranie na CD z piosenką do zabawy „Wirują listeczki” . Przebieg zajęcia: Przywitanie dzieci przez nauczyciela, zaproszenie do zabawy „Głuchy telefon” gdzie hasłem jest słowo „ Las” zabawa wyciszająca wprowadzająca w temat zajęcia. „Leśny obserwator”– nauczyciel prezentuje dzieciom plansze dydaktyczne z ilustracjami lasu. Dzieci swobodnie wypowiadają się co widzą na ilustracji. Rozmowa kierowana przez nauczyciela: Co możemy zbierać w lesie? (burza mózgów) Co spada w lesie z drzew? Jakie owoce możemy znaleźć w lesie? Co może Cię ukłuć w lesie? 3. „Pudełko sensoryczne” – rozpoznawanie przez dzieci zbiorów lasu dotykiem bez udziału wzroku, oczy zasłaniamy chustą. (Dzieci rozpoznają okazy naturalne przyniesione przez nauczyciela z lasu: szyszkę, kamyczek, gałązkę, żołędzia, liść, igłę sosny……..). Następnie wszystkie odgadnięte przedmioty układamy w linii na dywanie. Wypowiadamy ich nazwy głośno a następnie wyklaskujemy sylaby oraz podajemy ich liczbę. 4.„Pychotka”- rozpoznawanie za pomocą zmysłu smaku darów lasu takich jak poziomka, jagoda (naturalnych lub w postaci konfitury). Dzieci dostają przed tym zadaniem łyżeczki do degustacji. „Czym pachnie las”- dzieci rozpoznają za pomocą zmysłu węchu jakie zapachy można spotkać w lesie. Do tego zadania wykorzystujemy saszetki zapachowe sosny, poziomki, konwalii lub okazy naturalne. Oczywiście saszetki z zapachem przygotowujemy tak by zawartość nie była widoczna. „Leśna muzyka”– dzieci wsłuchując się w nagranie płyty CD z odgłosami lasu, dzieci rozpoznają charakterystyczne dźwięki lasu. „Wirują listeczki” – zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa przy muzyce. Dzieci do muzyki naśladują wirujące na wietrze listeczki, na głos tamburyna listeczki zasypiają. Podsumowanie zajęć: Przypomnij sobie nazwy na podstawie ilustracji jak wygląda: Szyszka Żołądź Poziomka Liść Igła sosny….. Podziękowanie za udział w zajęciu. Wręczenie naklejek motywacyjnych. AUTOR: Joanna Lizoń-Warchał Szkoła Podstawowa nr 17 w Jaworznie (Oddział przedszkolny „Kotki”)
SCENARIUSZ NA DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. 14.10.2012r. Temat: Bal w bajkowym lesie. dzieci ze wszystkich grup są obserwatorami i wykonują zadania wynikające ze scenariusza. Osoby:- wszyscy pracownicy przedszkola przebrani zgodnie z przydzieloną rolą. Strach na wróble-następnie mrówka (p.woźna z oddz.)
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Temat: Gwiazdki Grupa wiekowa: 3 – 4 latki Podstawa programowa – obszary( 4.2, 5.4, 8.1, 9.1, 13.3) LITEROWY ZAWRÓT GŁOWY scenariusz zajęć Magdalena , 13 kwietnia, 2020 9 stycznia, 2022

3 i 4 - latki to są dzieci z tej gromadki , co wierszyki recytują i piosenki wyśpiewują . Skaczą pięknie jak piłeczki, buzie mają jak laleczki, Ładnie prace wykonują, wydzierają, lepią i malują . f. Inscenizacja piosenki „ Gimnastyka" g. Recytacja wiersza „Dzień pasowania" Idzie sobie przedszkolaczek Śpiewa, tańczy oraz skacze.

. 365 176 107 476 25 29 374 489

scenariusz na dzień nauczyciela 4 latki